poniedziałek, 27 maja 2013

Chrome OS - system i wbudowane aplikacje

Głównym przeznaczeniem chromebooka jest praca w trybie online. Zatem użytkownicy powinni korzystać z aplikacji webowych, oczywiście najlepiej pochodzących od Google. Najważniejsze aplikacje Google potrafią działać też w trybie offline, choć każda robi to inaczej. System ma też kilka prostych, wbudowanych programów, np. do zarządzania plikami oraz odtwarzania multimediów. Ale udało mi się uruchomić również programy Microsoftu. W jaki sposób? O tym poniżej.

Coś, co urzekło mnie podczas drugiego uruchomienia komputera, to natychmiastowa gotowość do pracy. Chrome OS uruchamia się kilkanaście sekund, ale ze stanu uśpienia wychodzi natychmiast, jak tablet. Niby Windows, szczególnie na Ultrabookach też to ma, ale wybudzanie działa jakby inaczej. System wyświetla ekran, a później długo "zastanawia się", gdzie tak naprawdę się znalazł. Chrome OS jest gotowy do pracy natychmiast.

Tak przywita nas Chrome OS podczas kolejnego uruchomienia komputera. Można zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe, albo korzystać z systemu jako gość.
Podstawą funkcjonowania Chrome OS są aplikacje Google: przede wszystkim Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google, Dysk Google, YouTube czy GMail. To programy dostępne na koncie każdego użytkownika, od razu po zalogowaniu. Drukowanie odbywa się przez Google Cloud Print, a słuchanie muzyki przez Google Play Music (niestety, ta usługa nie działa na razie w Polsce). Ze sklepu Chrome Web Store można instalować tysiące innych aplikacji.

Arkusze Google - aplikacja uruchomiona oczywiście w oknie przeglądarki. W takiej postaci zna ją wielu użytkowników usług Google.
Można także bez większych przeszkód korzystać z programów konkurencji, np. z Dropboksa zamiast Dysku, albo z darmowych aplikacji SkyDrive zamiast aplikacji Google.

Microsoft Excel w systemie Chrome OS? Nic prostszego, wystarczy założyć konto na SkyDrive i korzystać z Office Web Apps.
Do zarządzania plikami służy do bólu prosta aplikacja Pliki, w której widoczne są tylko dwa foldery: Pobrane pliki (czyli dysk lokalny) oraz Dysk Google (czyli pamięć online). Przy podłączeniu pamięci USB czy karty pamięci pojawiają się kolejne foldery. Oczywiście można w nich zakładać podkatalogi, swobodnie przenosić pliki między nimi itd.

Aplikacja Pliki do zarządzania plikami na dysku lokalnym, sieciowym i pamięciach przenośnych. Baner informuje o możliwości zwiększenia miejsca na Dysku Google do 100 GB - bezpłatnie tylko przez pierwsze 2 lata.
Chromebook ma pamięć lokalną, nie wszystkie programy muszą działać w chmurze. W trybie offline może pracować Dysk, GMail i Kalendarz - trzeba tylko doinstalować pewne rozszerzenia albo włączyć odpowiednie opcje. Trochę brakuje tu konsekwencji, nie ma jednego "przełącznika" pozwalającego na pracę offline.

Gmail działa w trybie offline po doinstalowaniu specjalnej aplikacji. Dokumenty oraz Kalendarz są dostępne po włączeniu odpowiednich opcji w ustawieniach. Jednak tryb offline nie jest dla Chrome OS oczywistą sprawą.
Bez połączenia z internetem da się oglądać filmy, ale odtwarzacz wbudowany w system jest tak samo prosty, jak menedżer plików.
Kolejny wbudowany program to edytor grafiki - za jego pomocą można kadrować, zmieniać jasność i obracać zdjęcia.  
Programy działające w trybie offline mają jedną, wspólną wadę: są uproszczone aż do bólu. Pozwalają przeglądać i w minimalnym stopniu edytować zdjęcia oraz odtwarzać tylko kilka formatów audio i wideo (MP3, MOV oraz te w kontenerach AVI, w tym również DivX i Xvid). Nie ma mowy o popularnym formacie MKV, a tym bardziej napisach. Filmy są płynnie odtwarzane na ekranie w rozdzielczości HD, a po podłączeniu do telewizora lub monitora - nawet w Full HD.

Wygodnym rozwiązaniem jest to, że po podłączeniu zewnętrznego ekranu system sam przełącza się w dwuekranowy tryb pracy, wyświetlając dwa niezależne pulpity. Dzięki temu oglądając film na telewizorze można robić coś innego na komputerze.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości korzystania z Chrome OS bez logowania do systemu. W oknie powitalnym (patrz na samej górze) jest opcja Przeglądaj jako gość. Jedno kliknięcie wystarczy, by uzyskać  dostęp do podstawowych aplikacji: przeglądarki i menedżera plików.

Chrome OS ma tryb "gościnny", w którym użytkownik bez konieczności logowania otrzymuje do dyspozycji przeglądarkę i menedżera plików (oczywiście nie mając dostępu do plików innych użytkowników).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz